AİLE VE ÇOCUK

ÇOCUKLARA HACAMAT YAPILIR MI?

 

Öncelikle hacamat nedir ne değildir bu konudan başlamak lazım söze. Neyin ne olduğunu bilmeden bir duruma ilk tepki ile yaklaşmak yargıdan başka bir şey olmaz.

 

Hacamat Nedir?

Hacamat kişilerin besinler, kimyasal maddeler, kirli hava tarafından aldığı ve atamadığı toksinler yani atık maddelerin küçük kesikler ile dışarı alınması işlemidir. Bu toksinler kişinin damarlarında zamanla birikerek hastalıklara sebep olur. Bir kişinin biriken bu atık maddeler zamanla çoğalarak tıkanmalara tıkanmalar da hastalıklara neden olur ve sorun sorunu doğurur. Peki küçücük çocuklara hacamat neden yapılır? Onlarda ne atık madde birikir ki? Gebelik esnasında damarlar yoluyla anneden bebeğe geçen ve doğal olmayan maddeler minik vücutta da atık maddelerin birikimine sebep olur. Hatta bebeklerin vücudu bu maddelere daha çok tepki verebilmektedir. Çünkü doğala daha yatkın olan vücut doğal olmayana tepkiyi ilk ağlayarak verir.

Çocuklarda Hacamat Yapılır mı?

Hatta alerji yetişkinlerde daha farklı ve az belirtiler ile sürebilirken çocuklarda oldukça fazla tepki ile gelmesi de bundandır. Bir yetişkin o kadar çok yabancı madde ile tanışmış ve karşılaşmıştır ki hangisine tepki versin. Nefes darlığı, hapşırık, öksürük… Ama çocuk öyle mi halsizlik, keyifsizlik, ağlama, huzursuzluk, enfeksiyon belirtileri… Hatta artık şehir hayatı içerisinde bir çok bebeğin alerji hastalığının pençesinde olması ne yazık ki kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle huzursuz bebeklerde hacamatın çok iyi geldiği söylenmektedir. Hatta İran’da Kermen şah tıp fakültesinde 1 yaş üzeri 10 yaş altı 4 bin denekten 3 bin çocuğa hacamat yapılmış, diğer bin çocuğa hacamat yapılmamıştır. Hacamat yapılan çocuklarda; fiziksel gelişmelerinde, iştahlarında, derse olan konsantrasyon ve ezber güçlerinde, davranış bozuklukları, huysuzluk ve hiperaktivitelerinde azalma, alt ıslatma sorunlarının ortadan kalkması gibi olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir. Bu çalışmaların ne yazık ki bilimsel çalışmaları sürdürülmemekte o nedenle net olarak çalışmalar yayımlanmamaktadır. Bu çözümü çocuklar için doktorlar tarafından önerildiğinde aileler tarafından değerlendirilmelidir.

1

Yetişkinlere yapılan hacamat görüntüleri ortalıkta olumsuz bir çok fikre sebep olur. Çocuklara ehil ellerde yapılan bu küçük işlem yetişkinlerdeki gibi olmamaktadır ve olamaz da. Bu yazıda bahsedilen hacamat doğru doktorlar tarafından yapılan ve gerekli olduğu görülen çocuklara yapılmasıdır. Çünkü alternatif her türlü çözüm doğru ellerde olduğunda şifasını verecektir.

Yorumları Görmek İçin Tıklayınız

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Üste Git