ANNE & BABA

ÇOCUKLARDA TIRNAK YEMEYE SON !

Bugün ve geçmişte bir çok çocuğun başına gelmiş ve tek çözüm sanki konuşmakmış gibi gördüğümüz ‘evladım çek o elini ağzından’ kelimelerinin sihrine inandığımız tırnak yeme problemini aslında nasıl çözebiliriz?

Keşke o sihirli sözcükler işe yarasa ve hatta bizim zamanımızda kullanılan acı ojeler, biberler gibi davranışçı yöntemleri de kullandığımızda her sorun  hallolsa. Ya da herkesin dediği gibi bende küçükken yemiştim, sonra bıraktım birsey de olmuyor, dönemsel diyip geçip gitsek. Neden gidemiyoruz biliyor musunuz? Çünkü dünün tırnak yiyen çocukları bugün işyerinde ezilen, başkalarına hayır diyemeyen çocuklara dönüşerek mutsuz insanlar oldular. Canları acıyarak yaşıyorlar şu kısacık ömrü hayatlarında. Bir çocuk 2 yaşına kadar tırnağını yemiyor, sonrasında da bir olay ile birlikte elini ağzından çıkarmıyorsa orada kendini güvensiz hissettiği bir duruma düşmüş demektir. 2 yaşından önce zaten Dünya’yı ağız yoluyla tanıyarak her şeyi ağzına sokan çocuk, emme refleksini annesinden sağlıklı alıyor ise buna gerek duymaz. Ancak tam olarak doyuramadıysa kendini annede o zaman ne bulursa daha çok ağzına sokmak isteyeceği gibi ilk ulaştığı ellerini de ağzına sokmaya başlar. Bu esnada birde anneden kötü bir tepki aldıysa tamamen iş zorluğa doğru sürüklenir. Ancak bu yine en çözülebilir olanıdır. Çünkü çocuk 2 yaşından sonra annesi tarafından tepki görmediyse de rahatlıkla emmeyi bırakır gibi tırnağını yemeyi de bıraktırılabilir. Oyalama yöntemleri ile çocuğun elini ağzına sokması engellenir, engellenir, engellenir.

Ancak kardeşi olmuş bir çocuk, bu olaydan sonra tırnağını yemeye başladıysa, ya da annesinden ayrıldığı 5 günlük bir süreçte tırnağını yemeye başlayan çocuğa ebeveynleri tarafından dişleri sıkılarak ‘çıkar o elini ağzından’ uyarıları ile tırnak ile bağlantısı koparılmaya çalışılıyorsa ne yazık ki sonucun başarısızlık olacağını söylemeliyim. Bir kere bu tarz durumlarda çocuk kendini içinde bulunduğu ortam dolayısıyla ‘güvensiz’ hissediyor olabilir. Ya da ebeveynine kendini ifade edemiyor ve karşı tepkili olarak, otoriteye direnç uyguluyor olabilir. Yani her şey güllük gülistanlık iken 4 yaşında bir çocuk o tırnakları yemez. Çünkü buna gerek duymaz. Hiçbir insan çocuk bile olsa (ki 4 yaşında  bir çocuk anne ile doğru bir bağlantıda olduğunda tırnaklarını yememesi gerektiğini zaten bilir) tırnakların tadını çok da güzel bulmaz. Ancak bugün tırnaklarını yiyen bir yetişkinin bile ifade ettiği üzere stresli, kaygılı ve öfkeli durumlarda tırnak yeme davranışı daha çok görülür.

TIRNAK YEME ÖNLEYİCİ METOTLAR

Tam olarak saydığım bu sebepler nedeniyle kendinizi ve evinizi bir değerlendirin. Çocuk evde herhangi bir kaygı yaşadı mı, aranızdaki ilişki nasıl, tırnak yeme sorunu tam olarak ne zamandır başladı? 3 yaş öncesi ise ve daha önce anlattığım güvenli bağlanma kavramında çocuğunuz ile olan ilişkinizden emin iseniz alışkanlık olabilir. Konuşarak oyun haline getirin, tırnak yiyen bir kızın öyküsünü anlatın ve bu öyküdeki kız kaşınmak istediğinde kaşıyamasın, tırmanmak istediğinde tutunamasın, oynayamasın. Öyküler ile çocuklara etki etmek direkt söylemekten çok daha faydalıdır. Bunun yanında 4 yaş ve üstü bir çocukta tırnak yeme davranışı var ise, kardeş gelme gibi bir zamana da denk gelmiyor ise ilişkinize bir bakın. Bu çocuk ebeveyn olarak sizin ile ilgili bir durumda mı tırnaklarını yemeye başladı? Muhtemel ki kendini güvensiz hissettiği bir durumda başladığı bu süreç uyarılar ile tepkiselleşmeye başladı. Ne yazık ki acı ojeler ve biberler halıyı üstten süpürmek olacaktır. Bu noktada çocuğun bu tepkisini baskılamamak ve ilerleyen zamanlarda farklı bir durumla karşınıza çıkmaması adına oyunlar ile aranızdaki bağı kuvvetlendirmenizde ve çocuğunuza güvende olduğu hissini hissettirmenizde yarar vardır. Nasıl hissettiricez? Gün içerisinde çocuğa kendini güvenli bir yerde olduğunu hissettirerek, onları hafife almayıp evde ne yaşanıyor ise onu az ve öz bir şekilde açıklayarak ve uykuya dalma anları ve daldıktan bir süre sonrasında ‘ben yanındayım, seni seviyorum’ sözcüklerini kulağına fısıldayarak…

Eğer her yolu denedik olmuyor, yaş ilerliyor diyorsanız sonuç olarak gözüken tırnak yemenin alt sebepleri için bir uzmandan yardım alarak…

En Çok Okunanlar

Üste Git