ANNE & BABA

ÇOCUKLUK SORUNLARI : ALT ISLATMA

Gece altını ıslatan çocukların yaşadığı acı tecrübeler ne yazık ki durumun sebebi psikolojik ya da değil getirdiği sonuçlar durumu psikolojik sorunlara dönüştürmektedir. Düşünsenize tam en güzel yaşları, sosyalleşmeye başlıyor, ya bir kuzen ya bir arkadaş sizde kalıyor ve sonuç bum! Utanç, suçluluk vs vs…

Tuvalet eğitimi denen ve bizim aklımızda neredeyse bebeğin doğumundan itibaren korkulu rüyamız olan durum en geç 3 – 4 yaşına kadar verilmiş olmalıdır. Bundan sonrasında gündüz ya da geceleri ara ara kaçırmalar 5 – 6 yaşlarına kadar kabul edilebilir. Çocuk oyun oynuyordur ve o kadar heyecanlı, hayat doludur ki kapılır gider, tuvalet o an işin sihrini kaçıracaktır, erteler, erteler derken kaza yaşanır. Ya da kız çocukları için 4 – 5 yaşlarında tuvaleti tutmak cinsel hislerin uyanmasını sağlayabilir ve çocuk onu merak eder,  gelir ve yapmak istemez, tutar, tutar derken… Ya da ilk 3 ila 4 yaşlarında tutabildiklerini keşfettikleri ilk zamanlarda çocuk bunu oyun haline getirip kontrolü elinde tutmayı sevebilir. Bu durumların hepsi normaldir.

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA NEDENLERİ

Ancak bunun yanında 12 yaşında bir çocuğun fiziksel herhangi bir sıkıntısı yokken gündüz ya da gece altına kaçırmasının altında baskıcı bir tuvalet eğitimi yatıyor olabilir. Ve ne yazık ki baskı altında uygulanan tuvalet eğitimleri çocukların psikolojik gelişim süreçleri nedeniyle dış dünya ile bağlantısında da sorunlara yol açabilir. Cimri ya da savurgan olmasının bu dönemlere denk geldiğini söyleyen Freud tuvalet eğitiminin duygusal süreçte büyük role sahip olduğunu söyler. Bununla birlikte cinsel gelişiminde önemli süreçlerinin hepsinde çocuğun altına yapıyor olması ile birlikte duyduğu utanç ve suçluluk kişilik yapılanmasında sorun olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle çocuğun altına yapıyor olması 5 yaşından sonra gözardı edilmemeli ve hızlıca çözüm önerilerine başvurulmalıdır.

ALT ISLATMA TEDAVİSİ

İlk çözüm fizyolojik olarak kontrolünden geçer. Altını ıslatan çocukların %45 inde sorun fizikseldir. Tüm kontrolleri yapıldıysa, genetik olarak kendinizin ve eşinizin tuvalet eğitimini tamamlama durumunuzu öğrenmeniz gerekir. Genetik olarak da benzerlik olabilen altını ıslatma da amca, hala gibi kişiler de etkili olabilir. Bununla birlikte ebeveynliğinizi ve tuvalet eğitimi verdiğiniz yıllar anlamında bir değerlendirmeniz iyi olacaktır. Çünkü baskıcı bir ebeveyn ya da baskı altında verilen tuvalet eğitimleri çocukların korkuları ile birlikte altını ıslatma olarak karşımıza çıkabilir. Gün içerisinde anne tarafından tuvalet ile ilgili ‘yapmazsan poponu yakarım, milletin çocukları yaptı bir sen yapamadın, bir daha sakın yapma’ gibi çocuğun da elinde olmadan gördüğü baskı tutumları durumu kısır bir döngüye sokmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Haklısınız oldukça zorlu ve yıpratıcı bir süreç iken sosyal çevre durumu daha da çekilmez hale getirir. Ama bunu sizin tutumunuzdan kaynaklı ya da değil bir süreç olarak kabul etmeli ve bir nefes işe başlamalısınız.

Eğer durum baskıcı bir tutum ise çocuğunuz ile ilişkinizi düzeltmeniz sadece kuru yatakları değil güzel yetiştirilmiş bir yetişkin ile geleceğinizi size getirecektir. Sadece dayanamadığınız bir süreç nedeniyle neden kendinize daha da zorlu ve mutsuz bir insanı tercih edesiniz ki, değil mi? Bunun yanında çocuğa şöyle bir öyküyü anlatabilirsiniz; altına yapan bir çocuk bu durum nedeniyle çok sevdiği arkadaşlarına dahi gidemeyerek kendini kötü hissediyormuş. Sonra bir gün gündüz oynamak için gittiği arkadaşının babası ona havada döndürerek atması için iki top vermiş. Çok mutlu olan çocuk denemiş, denemiş sonunda başarmış. 1 hafta sonra tekrar arkadaşına giden çocuk yapabildiğini gösterince baba ona 3. Topu vermiş. Çocuk 3 topu havada çevirmek için çalışırken tuvalet konusunu çok da sorun etmediğini farketmiş. Üstünde sürekli düşünmedikçe problemin aslında o kadar da büyük olmadığını anlayan çocuk çalıştıkça birşeyleri başarabildiğini görmüş. Babanın ‘idrar torbasıda tıpkı sen gibi çalıştırılmayı bekliyor olamaz mı’ deyişi ile alt ıslatma sorununun hızlıca hallolduğunu görmüş. Artık arkadaşlarında rahatlıkla kalabiliyormuş.

Diyeceksiniz ki bu kadar basit mi, belki anlatandadır tesir kimbilir? Çünkü siz çocukla bu konuda artık yüzgöz olduğunuz için başkasının bu dokunuşları yapmasında fayda vardır. O nedenle yorgun düştüyseniz özellikle çocuğum bağ kurabildiği farklı birinden bu konuda yardım isteyin. Bunların dışında saat başı tuvalete kaldırmak, yatmadan su içirmemek ve alarm külotları işe yarayabilir. Bazı danışanlarımdan hacamat yaptırmaları ile de çözüm bulduklarını duyuyorum. Güvenilir ellerde denenebilecek bu çözüm yöntemi faydalı olacaktır.

En Çok Okunanlar

Üste Git