GENEL SAĞLIK ÖNERİLERİ

YETİŞKİN YEMEK YEME BOZUKLUKLARI

 

Artık hepimiz yemek yememizin, yemek yeme hızımızın ve sorunlarının aslında çocuklukta yaşanan nedenlere bağlı olduğunu biliyoruz. Kimize kundakta iken zorla beslemeleri, kimimizi yemek ile tehdit etmeleri, kiminin açlık kiminin tokluk… Biliyoruz bilmesine de yeme bozuklukları yetişkinde hangi boyutlara varıyor bir konuşalım istedim.

Yeme bozuklukları sosyal yaşamı kısıtlamadan tutun da duygu durum bozukluklarına da kadar varabilir. E duygu durum bozuklukları insanı yaşamından zevk alamaz hale getirip depresyonun sınırlarında gezdirirken bir yandan da bazı insanların çocukluk çağında yaşadığı bazı sıkıntıların getirdiği yeme bozuklukları fiziksel hastalıklarına yol açar. Günümüzde yeme bozukluklarının en büyük uyarıcısı diyet yapma davranışıdır. Kişinin yiyeceklere, kiloya ve görünüşe aşırı derecede takıntılı olması tüm hayatına etki edecek dereceye varabilir.Genelde oluşan bir yeme bozukluğu insanın içinde yaşadığı karmaşaya dışsal bir çözüm aramasıdır. Çok yeme ya da zayıflık hastalığı olarak bilinen yememe, yediklerini çıkarma giib rahatsızlıkların genelde altında yatan sebepler; düşük benlik saygısı, depresyon, kontrol kaybı duygusu, değersizlik, kimlik karmaşaları, aile içi iletişimde problemler, cinsiyetini kabul etmeme olarak sayılabilir.

Genel olarak psikiyatrik alt yapıya sahip yeme bozuklukları çoğunlukla ergenlik çağındaki kişileri etkiler. Tam cinsiyetinin oturmaya çalıştığı bu dönemde kişiye birşeyler olur ve ya hiç yemez ya da yediklerini kusarak tepkiler oluşturur.

YEME BOZUKLUKLARI NELERDİR?

1.Anoreksiya Nervoza (Zayıflık hastalığı)

  1. Bulimiya Nervoza (Yediklerini çıkarma hastalığı)

3.Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

 

Anoreksiye Nervoza Nedir?

Bu hastalar genelde özgüvenleri düşük, eleştirici ve mükemmelliyetçi kişilerdir. Tehlikeli derecede zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman hisseder ve yediklerinin tek tek kalori hesabını yaparlar. Ergenlik çağındaki kız çocuklarında daha çok görülen bu rahatsızlık esnasında kadın cinsine ait göğüslerin dahi gelişimi durur, menstruasyon dönemleri bozulur, kıllanma yapısında da sorunlar ortaya çıkar. Kendini sürekli olduğundan çok daha kilolu görerek aynaya bakmaktan kaçınan bu hastaların çoğunda erkek görüntüsü oluşmaya başlar.

Bulimiya Nervoza Nedir?

Bu hastalar yukarda bahsettiğimiz hiç yememe durumunun aksine sık sık tekrarlayan nöbetler ile fazla miktarda besin tüketirler. Çoğu zaman karbonhidrat ve yağ oranları yüksek olan miktarda yiyecekler seçerek hızlı hızlı yerler. Yeme nöbetleri esnasında kontrolünü kaybetmiş gibidirler. Nöbetler sonrasında bu davranışı telafi için kendini kusturma, fazla miktarda müshil kullanma, aşırı egzersiz gibi davranışlar gösterirler. İğrenme ya da utanma nedeniyle genelde bulimik bireyler bu davranışlarını gizlice yaparlar. Kişinin her yemekten sonra kusması farklı tıbbi problemleri de yanında getirir.

 

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

İşte geldik toplumda en çok görülen rahatsızlığa. Bu bireylerin bulimik bireylerden farkı yeme nöbetlerinin var olup telafi davranışlarının olmamasıdır. Kendilerini kusturmazlar ancak içlerinde yaşadıkları suçluluk, utanç ve sıkıntı onları tekrar yemek yemeye iter. Sonuç olarak normal kilolarından biraz daha üst ya da çok çok üstündedirler. Bu tarz sorunların sonunda gelen obezite de kalp hastalıkları ve farklı fizyolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Eğer yemek esnasında kontrolünüzü kaybettiğinizi hissediyorsanız ve normal porsiyonlardan daha fazlasını yiyorsanız bu bir tıkınırcasına yeme bozukluğu olabilir.

 

Yeme Bozuklukları, ruhsal ve fiziksel sağlığın arasındaki ayrılmaz bağı göstermektedir. Fiziksel sağlığın sürekli olabilmesi için ruhsal durumun da düzeltilmesi gerekir, aynı durum tersi için de geçerlidir. Yeme bozukluğu olan kişilerin, hastalıklarını tetikleyen düşünceler, duygular ve davranışlar hakkında bilgi edinmesi ve anlaması için mutlaka psikoterapi gereklidir. Aynı zamanda, psikoterapi ile beraber bazı ilaçların kullanımının ve beslenme danışmanlığının bu hastalıkların tedavisinde etkisi yadsınamaz.

En Çok Okunanlar

Üste Git